031/591 62 11 Email : recepcia@seniorpark.sk
                        930 30 Rohovce č.169
Sabinovská 8, 821 02 Bratislava II.

Kam na dovolenku so staršími ľuďmi?

Ako dlho potrebujete vy a vaši blízki dovolenkovať na totálne vypnutie? Koľko a kde načerpať nové sily? Čas na dovolenku je individuálna záležitosť. Kým niektoré literatúry uvádzajú, že je to minimálne 14 dní, aby si telo a myseľ oddýchli, iní hovoria o tom, že oddych môže trvať hoci len pár dní. Čo v prípade, že plánujete dovolenku so seniorom? Poďte sa inšpirovať.

Dovolenka nemusí byť iba dlhodobá záležitosť. Premýšľate, kam na dovolenku? Nie každý má možnosti stráviť na dovolenke mesiac alebo dva. Ak bežný čas počas roku nie je pre vás ani pre vašich blízkych stresujúci, alebo ak sa oddychujete priebežne viackrát do roka, stačí aj kratšie obdobie. Pre seniorov platí okrem overených pravidiel bežných pracujúcich ľudí aj niečo navyše.

Správne naladenie

Najskôr všetko naplánujte, poraďte sa, nájdite kompromis. Potom vypnite mobilný telefón a naozaj sa sústreďte na spoločne strávený čas. Je veľmi vzácny a neopakovateľný. Na regeneráciu stačí niekedy aj niekoľko pekných dní. Napríklad aj príjemne strávený predĺžený víkend na chalupe či na horách pri vode.

Každá zmena je fajn

Preferencie z hľadiska spôsobu trávenia voľného času sú u každého iné. Niekto vypína na horách pri turistike, iný potrebuje nerušene čítať romány na pláži a ďalší sa rekreuje v Alpách. Nedá sa jednoznačne tvrdiť, čo je lepšie a čo vám prospeje najviac. Vyplýva to z viacerých faktorov, finančných možností, zdravotného stavu a taktiež z povahy, ktorú má prirodzene každý inú. Je dokázané, že pravidelný oddych spomaľuje starnutie.

Aktívne alebo pasívne?

Všetky druhy dovolenky majú svoje aj pre aj proti. Dôležité je uvedomiť si, čo je zmyslom dovolenky. Seniori potrebujú oddych, spoznávanie, nie príliš bujarú zábavu, podnetné prostredie a v žiadnom prípade sa nesnažia na dovolenke všetko stihnúť. Preferujú dodržiavanie pravidelného režimu, aj keď dovolenkujú. Majú čas a nikam sa nemusia ponáhľať. Rešpektujte, prosím, ich potreby a prispôsobte program predovšetkým im. Je to individuálna potreba každého dovolenkujúceho seniora, či ide o ležanie na pláži v tieni pod slnečníkom alebo obdivovanie historických pamiatok.

Na čo nezabudnúť

  • Určite treba pre každý prípad poistenie do zahraničia
  • Rovnako nie je vhodné zachádzať do extrémov, napríklad z ničoho nič začať prudko športovať, ísť behať na pláž bez skúseností a podobné neobvyklé alebo fyzicky náročné aktivity, ktoré môžu viesť k zraneniam a preťaženiu organizmu.
  • Pravidelný pitný režim a výdatná strava
  • Doklady a lekárske správy
  • Lekárnička s pravidelnými liekmi
  • Hotovosť, platobné karty, mobilný telefón, fotoaparát, nabíjačky, tablet.
  • Kvalitná posteľ s dobrým matracom
  • Dobrá nálada

Vhodné destinácie pre seniorov

Keď rozmýšľate, kam na dovolenku s blízkymi, máte viacero možností. Vybrali sme pre vás tie najviac zaujímavé.

Dovolenka autom

Ak sa rozhodnete cestovať k moru autom, mali by ste myslieť nielen na cieľovú destináciu, ale aj na samotnú cestu. Tá by nemala byť vyčerpávajúca. Vyberte si pohodlné auto, robte si prestávky a skúste sa zmestiť do 6 hodín cesty. Ideálne je preto severné Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko. Nemusíte čakať na najhorúcejšie počasie, stačí vyraziť v júni alebo v septembri, keď už slnko nie je také nebezpečné.

Starší pár v aute s mapou.

Plavba loďou

Veľmi atraktívne sú aj plavby loďou. Dovolenkujúci majú na palube všetok komfort, bohaté švédske stoly, veľa aktivít, spoločenský program a za pár dní dokážu prejsť pobrežie Stredozemného mora až niekoľkých krajín. Tu treba rátať s vyšším peňažným rozpočtom a taktiež počítať aj s dopravou do východzej stanice, napríklad do Benátok. A to je čas navyše. Do Benátok sa však viete prepraviť priamym krátkym letom priamo z Bratislavy alebo Viedne, prípadne zvoliť cestu autom do pár hodín.

Letecká dovolenka

Ak cestujete letecky, takisto dlhý let môže byť vyčerpávajúci ako cesta autom. Zvoľte denné lety, vyhnite sa nočnému cestovaniu. Následne počítajte aj s transferom z letiska do cieľovej lokality, čo je takisto čas navyše. Možno zvoľte kratší let na úkor destinácie, koniec-koncov Stredomorie je celé úžasné a čarovné, sotva sa pomýlite vo výbere. Benefit zo slanej morskej vody je na nezaplatenie.

Kam na dovolenku na Slovensku

Ak sa rozhodnete dovolenkovať na našom malebnom Slovensku, doprajte vašim blízkym dobrý hotel s kvalitnými službami. Oplatí sa investovať. Máme v ponuke nespočetné množstvo kúpeľných komplexov, wellness pobytov, ale aj horských hotelov v lone prírody. Hoci aj na opačný kút Slovenska od západu na východ sa dostanete do 6 hodín, prípadne môžete cestou navštíviť viac miest a objaviť tak aj neprebádané kúty našej krajiny.

Či už sa rozhodnete dovolenkovať s vašimi najbližšími na Slovensku alebo v zahraničí, myslite predovšetkým na ich komfort, potreby a očakávania. Iba tak si oddýchnete vy, aj oni.

Popular Tags :

Napíšte komentár