031/591 62 11 Email : recepcia@seniorpark.sk
                        930 30 Rohovce č.169
Sabinovská 8, 821 02 Bratislava II.

Ako sa zdravo stravovať aj v pokročilom veku

Podľa výskumu amerického NCBI – Národné centrum pre biotechnologické informácie – je možné práve zdravou stravou a znížením kalórií, predchádzať chronickým ochoreniam. Tie vo vyššom veku trápia nejedného seniora. Medzi top faktory, ktoré skracujú život patria obezita a s ňou spojené kardiovaskulárne choroby, rakovina alebo cukrovka. Výskumy na zvieratách zistili, že znížením kalórií sa myšiam predĺžil život a pravdepodobnosť prepuknutia rôznych patológií sa do konca života znížila na minimum. Fungovalo to na myšiach aj primátoch. Rovnaký princíp funguje aj u ľudí. Presvedčte sa, ako môžete aj vy svoj život zlepšiť a to najmä zdravým životným štýlom.

Ako dosiahnuť dlhovekosť

Udržať si zdravie, mentálnu sviežosť, sebestačnosť až do vysokého veku, je snom každého z nás. Ako to dosiahnuť? Jedným zo spôsobov, okrem pozitívneho myslenia, pravidelného pohybu a kontaktom s priateľmi, je zdravá a vyvážená strava. Strava určuje, ako sa cítime, aj ako vyzeráme. Využite liečivý potenciál stravy a spoznajte zdraviu prospešné potraviny.

Zdravá strava je fakt, nie mýtus

Racionálna strava by mala človeka sprevádzať od útleho až do zrelého veku. Je rovnako dôležitá pri vývoji dieťaťa, ako pri udržaní zdravia seniora. Telo prechádza počas života rôznymi zmenami a to aj okolo veku 60 rokov, keď sa človek stáva seniorom.

Vtedy sa deje nasledovné:

  • klesá hormonálna aktivita,
  • často dochádza k zvýšeniu podkožného tuku,
  • zhoršuje sa tolerancie glukózy,
  • znižuje sa funkcia obličiek,
  • zhoršujú sa zmysly,
  • zmeny na orgánoch začnú byť výraznejšie,
  • tiež sa zhoršuje zdravie ústnej dutiny,
  • môže sa zmeniť strata chuti do jedla alebo úplná zmena chutí a vôní, čo môže ovplyvniť výber a príjem potravy.

Odporúčania vo všeobecnosti

Všeobecné odporúčania pre udržanie zdravého tela, ktoré platí pre všetky vekové kategórie, je obmedziť cukor, soľ, vyprážané, údeniny a spracované potraviny. Tiež je vhodné obmedziť alkohol a sladké nápoje, prestať fajčiť. Základom by malo byť príjem tekutín, piť treba čistú vodu a bylinkové čaje. Starnúci organizmus potrebuje vitamíny, minerály a stopové prvky.

 

Dôležité vitamíny a minerály

Medzi tie najdôležitejšie minerály a vitamíny patria: vápnik, draslík, vitamín D, horčík, železo, vitamíny B skupiny, vitamín C.

Vápnik

Jeho deficitom trpí nemalá časť populácie nad 55 rokov. Dlhodobý nedostatok vápnika, nazývaný je aj kalcium, vedie k osteoporóze. Vďaka vápniku optimálne funguje srdce, svaly a nervy, udžuje tlak v optimálnych hodnotách. Denný príjem seniora by mal byť 1,2 g. Nájdete ho v mliečnych výrobkoch, brokolici, keli, ale aj pomarančoch a figách. Mak je jeho najbohatším zdrojom.

Maké zrniečka a maková hlavička

Draslík

Je to minerál a elektrolyt zároveň. Keďže sa funkcia obličiek vo vyššom veku spomaľuje, je potrebné ju doplniť, telo si ho nevie vyrobiť samé. Prispieva k správnej funkcii nervovej sústavy, vrátane mozgu, srdca a k tvorbe energie. Denné množstvo by malo 4,7 g a nájdete ho v banánoch, mäse, mliečnych výrobkoch, v kiwi, marhuliach, melónoch, brokolici a zemiakoch.

Vitamín D

Je často nazývaný aj slnečný vitamín. Potrebný pre zdravie svalov, kostí, imunitného systému a nervovej sústavy. Denná dávka je 25-50 mikrogramov. Najviac ho získate zo slnka a v zime je potrebné ho suplementovať vo výživových doplnkoch. Nájdete ho v rybách alebo vo vaječnom žĺtku.

Horčík

S pribúdajúcim vekom platí o ňom to isté ako o draslíku – vekom sa zvyšuje množstvo vylučované močom a je potrebné ho doplniť. Dôležitý minerál pre zdravie nervovej sústavy, svalov, srdca, pre psychickú pohodu a relax. Pomáha pri strese a úzkostiach. Denný príjem by mal byť 320-420 mg. Horčík hľadajte v banánoch, listovej zelenine, orechoch, sóji či mliečnych výrobkoch.

Železo

Je dôležité pri tvorbe červených krviniek, ktoré sa podieľajú na prenose kyslíka v krvi do celého tela. Jeho nedostatok vedie k anémii. Železo seniorom často chýba. Človek pociťuje únavu, má oslabenú imunitu a kognitívne schopnosti. Denná dávka je zhruba 8 mg. Zdrojmi železa sú červené mäso a ryby, vajíčka, tofu, cvikla, brokolica, fazuľa, špenát a hnedá ryža.

Potraviny obsahujúce železo: červené mäso, listová zelenina, špenát, avokádo, vajíčka, fazuľa.

Vitamíny skupiny B

Ide o skupinu vitamínov, ale spoločne sú dôležité pre správne fungovanie nervového systému. Ich nedostatok môže viesť k depresiám, zmätenosti, poruchám pamäti, v najzávažnejších prípadoch, poruchy motoriky. Zvlášť vitamíny B6 a B12 sa vstrebávajú horšie. Denná dávka B12 by mala byť 2,4 mg a B6 je 1,7 mg pre mužov a 1,5 mg pre ženy. K zdrojom vitamínov B patrí hydina, ryby, banány, broskyne, pomaranče, orechy a strukoviny.

Vitamín C

Pôsobí na imunitu tak, že napomáha tvorbe bielych krviniek. Vitamín C zachytáva voľné radikály, podporuje zdravé srdce a zlepšuje vstrebávanie železa. Muži by mali denne prijať 90 mg a ženy 75 mg. Zdrojom vitamínu C je citrusové ovocie, čučoriedky, jahody, paprika, brokolica či kel a zemiaky.

 

Vždy je čo zlepšiť

Snažte sa vitamíny a minerály získavať hlavne zo stravy, ak ich máte stále nedostatok, po porade s lekárom ich dopĺňajte vitamínovými doplnkami. Skúste anti aging medicínu, ak je to možné.

Udržujte si optimálnu hmotnosť a jedzte vyváženú stravu. Jesť vyvážene znamená jesť rôznorodé zdravé potraviny. Veľa zeleniny, zdravých bielkovín z chudého mäsa a mliečnych výrobkov, rýb, ovocia, zdravých olejov, semienok a orieškov. Skúste tiež zaradiť rastlinné mlieka, či tofu, miso a tempeh. Konzumáciou vyššieho množstva vlákniny zlepšíte zdravie čriev. Soľ obmedzte do 5g denne.

Seniori necítia smäd, pitný režim je veľmi dôležitý pre zdravie. Tým, ktorí s tým majú problém, sa doporučuje vyložiť džbán s vodou na viditeľné miesto, prípadne si dať pripomienky na chladničku a pravidelne piť.

Nalievanie vody z džbánu do poháru

Určite nezabúdajte na pohyb. Ak vám to lekár a zdravie dovoľuje, odporúčame aj silové a kardio cvičenia, pohyb na čerstvom vzduchu a slnku. Posilníte srdce a svaly budú plniť svoju funkciu. Cvičenie a pohyb vplýva aj na psychickú pohodu a dobrú náladu, plusom je mínus na vašej postave, či v centimetroch alebo na váhe.

Vieme, že zdravie našich klientov je to najdôležitejšie. Preto sa o nich staráme ako o vlastnú rodinu. Záleží nám, aby si zrelý vek vychutnali dôstojne, naplno a v zdraví. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom nášho zariadenia, napíšte nám e-mail, radi odpovieme!

Popular Tags :

Napíšte komentár