031/591 62 11 Email : recepcia@seniorpark.sk
                        930 30 Rohovce č.169
Sabinovská 8, 821 02 Bratislava II.

8 filmových tipov pre starších

Nie je žiadnym tajomstvom, že emocionálne zdravie je ovplyvnené tým, čo vidíme. Sledovaním fiktívnych či skutočných príbehov jednotlivých filmových postáv dávame našej mysli aspoň na chvíľu možnosť uvoľniť sa od každodenných starostí. V určitom momente sa danej postave chceme podobať, zdieľame s ňou jej pocity a možno si niektoré jej vlastnosti chceme preniesť aj do reálneho života. Poďte si s nami pozrieť osem skvelých filmov, ktoré vás pohladia na duši. 

Šťastie príde v nedeľu

Napriek roku výroby vám nuda s kultovou komédiou Šťastie príde v nedeľu nehrozí. Vydajte sa spolu s tromi hlavnými hrdinami v podaní Mariána Kleisa st., Antona Mrvečku a Ivana Mistríka do rokov dávno minulých. Zažite s nimi napätie aj vtipné situácie, ktoré ich postretnú na ceste za vysnívanou peňažnou výhrou. Ich predstavy o rýchlom zbohatnutí sa aj rýchlo rozplynú a traja kamaráti prídu na to, že jediná cesta, ako zbohatnúť, je práca. Tento film ocení hlavne staršia generácia rodených Bratislavčanov (komédia, Československo, rok 1958).

Kristián

Nezameniteľný Oldřich Nový ako úradník Alois Novák z cestovnej kancelárie šetrí zo svojho malého úradníckeho platu, aby sa raz za mesiac mohol vydať do veľkého sveta nočného baru Orient. Tu sa v prestrojení za elegána a zvodcu žien Kristiána, zoznámi zakaždým s inou dámou a nakoniec s typickým: „Zavřete oči, odcházím“, zmizne. Krásna a bohatá Zuzana (Adina Mandlová) však odhalí jeho dvojaký život a vráti ho do reality k vernej manželke Mařenke (Nataša Gollová). Tak nezatvárajte oči, prichádza Kristián (komédia, Československo, rok 1939).

Prednosta stanice

Nenapodobiteľný kráľ komikov Vlasta Burian sa ako pán Ťopka, ktorý sa nedopatrením stane čiernym pasažierom vo vlaku, nevyhne generálnemu inšpektorovi železníc (Jaroslav Marvan). Ten ho prenasleduje a po neplánovanej zastávke Ťopka využije neprítomnosť prednostu malej stanice, prezlečie sa do jeho uniformy a zo strachu pred prísnym inšpektorom sa vydáva za prednostu. Počas jeho úradovania, kedy rozvráti chod inak disciplinovanej stanice, nie je núdza o množstvo vtipných hlášok a scén (komédia, Československo, rok 1941).

Úžasný hotel Marigold 

Skupinka siedmich britských dôchodcov sa rozhodne oddýchnuť si v renomovanom luxusnom hoteli Marigold v Indii. Vidina oddychu na prepychovom mieste sa rozplynie v okamihu, keď sa ocitnú pred bránami starého nefunkčného hotela. Napriek tomu, že realita je na míle vzdialená od ich pôvodnej predstavy, zažijú nezabudnuteľné spoločné chvíle, vďaka ktorým zistia, že môžu odznova zažiť život i lásku, keď nebudú myslieť na minulosť. V hlavných úlohách Judi Dench, Tom Wilkinson, Billy Nighy, Maggie Smith (komédia, Veľká Británia, rok 2011).

Senior oddychuje pri televízore

Mortadela

Krásna temperamentná Talianka Maddalena v podaní živelnej Sofie Loren prilieta za svojím snúbencom do USA. Ako svadobný dar si so sebou vezie veľkú mortadelu. Napriek tomu, že dovoz mäsových výrobkov do tejto krajiny je zakázaný, sa Maddalena tejto pochúťky za žiadnu cenu nechce vzdať. Skrachovaný novinár Jock (William Devane) neváha a využije Maddaleninu bojovnosť proti nezmyslenej byrokracii ako námet pre svoj článok. Či sa Maddalena stretne so slobodou, akú si vysnívala, sa dozviete po zhliadnutí tohto filmu s nenáročnou zápletkou (satirická komédia Taliansko/Francúzsko, rok 1971).

Raňajky u Tiffanyho

Legendárna americká komédia v hlavnej úlohe s úchvatnou Audrey Hepburn je príbehom mladej pôvabnej a emancipovanej dievčiny Holly snívajúcej svoj sen o skvelej budúcnosti uprostred New Yorku. Zo začiatku žije len z príspevkov na oblečenie a taxík od svojich pánskych obdivovateľov. Nechce, aby ju vlastnil žiaden muž a preto si nevytvára žiadne citové puto. S jej názormi na život však zamáva stretnutie s mladým spisovateľom Paulom, ktorého hrá George Peppard. Celým filmom vás sprevádza príjemná hudba, čerešničkou na torte je pieseň Moon River, ktorú naspievala samotná Audrey Hepburn (romantická komédia, USA, rok 1961).

Spomienky na Afriku

Skutočný príbeh dánskej spisovateľky Karen Blixenovej zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni. Vydatá aristokratka Karen, ktorú stvárnila Meryl Streep, prichádza do Kene, kde sa zoznámi z charizmatickým lovcom Denysom (Robert Redford). Ich priateľstvo prerastie do lásky, ktorá jej v manželstve tak veľmi chýba. Krátke obdobie šťastia však vystrieda tragédia. Tento hollywoodsky veľkofilm popretkávaný pôsobivou hudbou a krásnymi scenériami exotickej prírody vám ostane ešte dlho v pamäti (romantický a dobrodružný životopisný film, USA, rok 1985).

Prázdniny v Ríme

Mladá princezná Anna, ktorú stvárňuje očarujúca Audrey Hepburn, sa vzprieči protokolu a pri návšteve Ríma sa aspoň na chvíľu rozhodne vzdialiť od náročného života kráľovskej dcéry. Vďaka americkému novinárovi Joeovi (Gregory Peck) spoznáva krásy Ríma ako obyčajné mladé dievča. Napriek jedinému spoločne strávenému dňu a večeru sa vďaka vzájomnej príťažlivosti do seba zamilujú. Po tomto krátkom čase sa obaja vracajú do každodennej reality, obohatení milými spomienkami na krásne stretnutie (romantická komédia, USA, rok 1953).

Napíšte komentár