031/591 62 11 Email : recepcia@seniorpark.sk
                        930 30 Rohovce č.169
Sabinovská 8, 821 02 Bratislava II.

Kultúra vyživuje dušu aj myseľ v každom veku

Dokument UNESCO z roku 2002 definuje kultúru ako „komplex špecifických duchovných, materiálnych, intelektuálnych a emocionálnych čŕt spoločnosti alebo sociálnej skupiny, ktorý zahŕňa spolu s umením a literatúrou aj spoločný spôsob života, životný štýl, hodnotový systém, tradície a vieru“. Čo to v praxi znamená? Umenie je súčasťou kultúry a je skutočným darom pre tento svet. Určite ste zažili ten zvláštny pocit, ktorý vás zaplaví pri pohľade na nádherné umelecké dielo alebo pri počúvaní krásnej hudby. Umenie dotvára náš svet, vyvoláva emócie a pomáha nám ho pochopiť. Zdôrazňujeme – v každom veku!

Kultúra ako výživa pre dušu aj myseľ

Kultúra kultivuje duše a mysle. Detí, dospelých i seniorov. Aktívne starnutie je skvelým spôsobom, ako môžu seniori zostať sebavedomou súčasťou spoločnosti, posilňujúc medzigeneračnú integráciu a solidaritu. Kultúra k aktívnemu starnutiu určite patrí. Podporovať by ju mala celá spoločnosť a zmeniť vnímanie seniorov spoločnosťou.

Veda a kultúra

Profesor Semir Zeki, neurobiológ z University College of London, potvrdil, že keď sa pozeráme na veľké umenie, náš mozog je stimulovaný, ako keď sa zamilujeme. Umenie prináša zvýšené hladiny dopamínu, neurotransmiteru, ktorý pomáha pri kontrole mozgových centier odmeňovania a potešenia.

Zapojenie seniorov do kultúrnych aktivít, je spôsob pochopenia a rešpektovania kultúrnej rozmanitosti. Ochraňuje sociálnu identitu, má vysokú spoločenskú hodnotu s prínosným dopadom na životy starších ľudí. Kultúrna angažovanosť seniorov je spojená s ochranou kognitívnych schopností, zníženým výskytom neuropsychiatrických ochorení, chronickej bolesti a nevhodným správaním. Podobne je na tom kultúra v spojení s lepším vnímaním kvality života, pohodou a pocitmi šťastia. Zdravá strava, pohyb, a výživa v podobe kultúry spomaľujú starnutie a to je krásny benefit pre každého, nielen pre seniorov.

Dôchodkyňa s okuliarmi maľuje červené kvety na plátno.

Ako dostať kultúru do života seniorov

Existujú rôzne možnosti ako kultúru priniesť aj do života seniorov. Či ide o kultúrne predstavenia typu husľové a klavírne koncerty, divadelné predstavenie alebo arteterapeutické metódy – maľovanie, kreslenie, terapia hudbou, tanec či písanie básní, vždy to prináša benefity. Expresívne umenie má výhody pre všetky vekové kategórie, ale zvlášť užitočné je pre seniorov s depresiou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Výhody arteterapie pre seniorov

  • zlepšuje kognitívne funkcie
  • celkové zlepšuje náladu
  • cibrí motoriku
  • vytvára sociálne interakcie
  • vedie k sebavyjadreniu
  • uľavuje od bolesti
  • prináša nové myšlienkové procesy
  • zlepšuje pamäť
  • pomáha relaxovať
  • znižuje depresiu a úzkosť
  • ponúka senzorickú stimuláciu
  • zvyšuje sebaúctu
  • odstraňuje nudu

 

Seniori sa môžu zapojiť aj do jogovej terapie a spoznať trochu inej kultúry. Je to alternatívna pohybová terapia. Joga predstavuje v ajurvéde jednu z hlavných metód zachovania zdravia. Ide o individuálne prispôsobenú jogovú prax a využíva sa pri riešení psychosomatických ochorení a v pooperačnej rehabilitácii. Ľuďom, ktorí majú problém cvičiť ásany, ponúka vhodnú alternatívu v podobe relaxačných techník a meditácií.

Podľa Brucea Millera, MD, behaviorálneho neurológa z Kalifornskej univerzity v San Francisco Medical Center: „Hoci mozgy nevyhnutne starnú, tvorivé schopnosti sa nemusia nevyhnutne zhoršovať. V skutočnosti starnúci mozog dobre reaguje na umenie tým, že umožňuje dvom mozgovým hemisféram pracovať viac v tandeme”.

Kultúrne vyžitie ponúkame našim klientom aj u nás v Senior parku. Medzi pravidelné a veľmi obľúbené voľnočasové aktivity u nás patria: pamäťové tréningy, hry zamerané na zlepšenie koncentrácie, sústredenosť a tréning pamäte, spoločenské tance, hádanky a hlavolamy, pexeso pre seniorov, reminiscenčná terapia, arteterapia, varenie a pečenie, aromaterapia, či biblioterapia.

 

Na všetky vaše otázky veľmi radi odpovieme emailom alebo telefonicky na 031/591 62 11.

 

Napíšte komentár