031/591 62 11 Email : recepcia@seniorpark.sk
                        930 30 Rohovce č.169
Sabinovská 8, 821 02 Bratislava II.

Keď na dvere zaklope starecká demencia

Starneme všetci, to je nezvratný fakt. Každý z nás má iný životný štýl, stravovacie návyky, karty tiež mieša genetická výbava a dedičnosť. Všetko má do istej miery vplyv na naše starnutie a jeseň života. Málokto myslí na starobu v mladosti. Mali by sme sa ňou začať zaoberať aspoň od stredného veku, ak ju chceme prežiť samostatní čo najkvalitnejšie do 90- ky.

Čo znamená starať sa o seba

 • Jesť vyvážene
 • Mať primeraný pohyb
 • Pokúsiť sa o dodržanie zásad anti aging
 • Pracovať a udržiavať vzťahy a sviežu myseľ
 • Učiť sa, neizolovať sa, aby vás neprekvapila starecká demencia alebo Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Snažte sa im predísť najviac ako sa dá.

O týchto odporúčaniach svedčí aj vyjadrenie renomovaného vedca doc. MVDr. Norberta Žilku DrSc, ktorý sa zaoberá štúdiom Alzheimerovej choroby a hľadaním liečby: „Mnoho ľudí si myslí, že Alzheimerova choroba je choroba starých ľudí. Vôbec to nie je pravda. V
skutočnosti – pri „pohľade do mozgu“ – sa začína odohrávať niekedy medzi 40. a 50. rokom nášho života.“
„Práve na toto sa snažíme upozorňovať a motivovať ľudí, aby zhruba okolo štyridsiatky začali vykonávať viac aktivít v prospech mozgu a aktívneho spôsobu života, a potláčať tie, ktoré mu neprospievajú.“

Z drevených kociek vyskladané slovo Alzheimer. Muž v pozadí sa drží za hlavu.

Rizikové faktory choroby

Medzi hlavné rizikové faktory patria: rodinná anamnéza, ženské pohlavie, vyšší vek, hypertenzia, predošlé úrazy hlavy, genetika, vyššia hladina cholesterolu, poruchy prekrvenia mozgu a nízke vzdelanie.

Demencia začína nenápadne a plíživo, ani si to neuvedomíte. Postupne dochádza k úbytku kognitívnych a poznávacích funkcií, postihne hlavne pamäť, intelekt a motiváciu. Človek s demenciou sa prestane orientovať v čase a priestore, začnú problémy s vyjadrovaním, schopnosťou rozhodovať, prítomné sú zmeny nálad, až depresia a zmeny osobnosti.

Pre príbuzných je emočne veľmi ťažké pozorovať tieto zmeny a rozklad osobnosti svojho milovaného. V najťažších fázach človek prestane spoznávať najbližších a potrebuje 24 hodinovú starostlivosť a to 7 dní v týždni. Zo strany príbuzných si chorý vyžaduje veľa
tolerancie, empatie a trpezlivosti.

Štatistiky neklamú

 • Téma demencie je veľmi aktuálna, populácia starne a podľa odhadov bude na svete v roku 2050 viac ľudí nad 65 rokov ako mladých ľudí nad 15. Bude dôležité, aby sa vlády na nárast počtu seniorov pripravili a prispôsobili tomu plány do budúcna.
 • Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO bol výskyt demencie v roku 2015 celosvetovo vo výške 48 miliónov seniorov.
 • Do roku 2030 toto číslo pravdepodobne narastie na 76 miliónov a do roku 2050 narastie na 135 miliónov. Demencia predstavuje medicínsky, spoločenský a ekonomický problém, v budúcnosti bude len narastať.
 • Dnes trpí týmto ochorením 1% dospelých do 65 rokov a 5,4% nad 65 rokov.

Druhy demencie

Medicína delí demencie do niekoľkých kategórií podľa typu a stupňa závažnosti:

 • vaskulárna (stupňovito rozširujúce sa ochorenie), jej príčinou sú poruchy krvného zásobenia mozgu, čo vedie k nedostatočnému okysličeniu mozgu,
 • primárna degeneratívna demencia (plynulo rozširujúce sa ochorenie), je zastúpená v populácii seniorov v najvyššom počte, tvorí asi 60% všetkých prípadov demencií, patrí sem Alzheimerova choroba, podľa výskumov vedie k zmenšovaniu určitých oblastí mozgu a predpokladá sa, že je to vrodená degenerácia nervových buniek,
 • sekundárna (stacionárna), vzniká ako následok zranení, iných chorôb alebo závislostí.

Žena so šedivými vlasmi sa drží za hlavu, zatiaľ čo pozerá na kalendár zavesený na stene.

Ako sa lieči demencia

Liečba prebieha farmakologicky alebo nefarmakologicky. Pri primárnych a vaskulárnych demenciách farmakologická liečba spočíva v potláčaní príznakov a oddialenie najťažších štádií ochorenia. Konkrétna liečba zatiaľ neexistuje.

Nefarmakologická liečba spočíva v tréningu mozgu – tréning kognitívnych funkcií, terapia spomienkami, stretnutia v komunite.

Vždy je nádej

Slovenskí vedci zo SAV majú za sebou druhú fázu klinického skúšania vakcinácie proti demenciám, aby sa im dalo včas predchádzať, ich výskumy vyzerajú nádejne, ale na výsledky si ešte zopár rokov počkáme. Dovtedy vám vieme pomôcť v našom zariadení a vieme sa postarať o vášho príbuzneho s týmto ochorením. S dôverou sa na nás obráťte.

Popular Tags :

2 komentáre

 1. Jana

  Dobrý deň, mám 54 rokov a veľmi zabúdam, zistili mi výraznú atrofiu mozgu a zmenšený mozog. Užívam tebokan a pirabene. Nemám po
  cit že by mi tie lieky pomáhali

  Odpovedať
  • SENIOR PARK

   Dobrý deň Jana,

   ďakujeme za komentár.

   Pani Gašparová Vám zodpovie otázky ohľadom nášho zariadenia či všeobecných podmienok k nástupu.
   Nižšie nájdete jej kontaktné údaje.

   Email: gasparova@seniorpark.sk
   Tel. číslo: 0915 906 249

   Ďakujeme.

   S pozdravom,
   Tím SENIOR PARK

   Odpovedať

Napíšte komentár